Trądzik – czy każdy z nim wygra?

Czy każdy może wygrać z trądzikiem? Trudne pytanie, wiadomym jest jednak, że praktycznie każdy przez niego przechodził. Najwcześniej może pojawić się około trzynastego roku życia. Najpóźniej? Ciężko określić – warszawskie kosmetyczki (https://swiaturody.com/warszawa,kosmetyczka,9.html) mają klientów z trądzikiem nawet po 40-stym roku życia. Jeżeli chodzi o okres młodzieńczy to przyczyna jest jedna – hormony i dorastania to sprawia, że zaburzona jest równowaga organiczna co skutkuje pojawianiem się niedoskonałości na twarzy. Jeżeli chodzi o osoby po okresie dojrzewania to najczęstszą przyczyną są bakterie i gronkowce.

To właśnie z tą drugą grupą walka jest najcięższa. Sposobów na młodzieńczy trądzik jest bardzo dużo. Głównie są to maści antybiotyczne i płyny do oczyszczania twarzy. Jednak nie u każdego to pomaga. Młodzieńczy trądzik z czasem zniknie czy z nim walczymy, czy nie. Trądzik u dorosłych jest leczony głównie antybiotykami doustnymi. Na początku powinno zrobić się badanie i pobrać wymaz ze skóry, później bakterie poddaje się hodowli laboratoryjne, aż po dwóch tygodniach wiemy co jest przyczyną i możemy ustalić terapię i dobrać leki. Niestety, bardzo dużo szczepów bakterii lub gronkowca złocistego jest odpornych na antybiotyki, mało tego – przy leczeniu jeszcze bardziej się nasilają.

Najczęściej zmiany pojawiają się na bokach twarzy. Wiele osób udaje się do warszawskich kosmetyczek, aby leczyć je laserem. Profesjonaliści w salonach urody radzą, aby zanim rozpocznie się terapię laserem, dobrze wyleczyć skórę. Laseroterapia jest zabiegiem mającym likwidować skutki w postaci blizn, a nie przyczyny. Bardzo często bywa tak, że ktoś męczy się z trądzikiem przez kilka lat biegając po dermatologach. Lekarze często również nie zwracają uwagi na skutki swojego działania i co wizytę przepisuje inną maść lub antybiotyk, który nie dość, że pogłębia chorobą to jeszcze wyjaławia skórę. Podczas jakiejkolwiek terapii nie można przesadzać z maściami mającymi nas cudownie ozdrowić, ponieważ mogą one wysuszyć skórę i zaburzyć jej naturalną równowagę i pH. Trzeba dobrać jak najlepszego specjalistę, który będzie przepisywał nam naprawdę dobre preparaty. Po trądziku mogą zostać blizny, zwłaszcza po tym występującym u dorosłych wskutek działania gronkowca. W tym przypadku są one duże i wklęsłe i naprawdę trudno się ich pozbyć. W tym przypadku można już skorzystać z lasera (https://pl.wikipedia.org/wiki/Laseroterapia) i dobory kosmetyków wygładzających blizny np. z Linii La Roche Posay.

5 comments

 1. Brzydula pisze:

  Znam ten ból, mam 25 lat i nadal się z nim meczę. Zastanawiałam się nad laseroterapią, próbował ktoś?

 2. Ula pisze:

  A może najpierw skorzystaj z porady dobrego dermatologa?

 3. Lidka:) pisze:

  Ja też miałam z nim problem, ale trafiłam na świetnego specjalistę, który mi pomógł pozbyć się na zawsze trądziku. Wystarczyła dobra kuracja maściami przez jakiś czas.

 4. Emma pisze:

  No właśnie… czyli jednak, żeby pozbyć się trądziku najlepiej poszukać dobrego lekarza, a nie korzystać z zabiegów oferowanych przez salony kosmetyczne…

 5. Yeloo pisze:

  Może warto skonsultować to z dermatologiem i z kosmetyczką i porównać opinie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>